شیــک فـــام

راز زیـبایی تــــو

خرید بالای 99 هزار تومان

رنگ کردن موهای سفید

درصد و نحوه توزیع موهای سفید

امروزه اقشار جامعه دائماً تحت‌فشار تبلیغات و آگهی‌های تلویزیونی که بر محسنات جوانی صحه گذاشته و تأکید می‌نمایند، قرار دارند. به همین خاطر افراد بسیاری درصدد دستیابی به راه‌هایی برای جوان‌تر جلوه کردن هستند.

موی سفید می‌تواند بک فاجعه تلقی شود یا یک برکت الهی، قدر مسلم آن‌که موی سفید(خاکستری) موقعیت لازم را برای متقاعد کردن افراد به رنگ‌آمیزی مو فراهم می‌آورد و از این نظر برای متخصصان رنگ مو یک برکت محسوب می‌شود. از سوی دیگر، موی سفید رنگ‌آمیزی مو را با دشواری مواجه می‌سازد زیرا موی سفید زبرتر، دارای کشسانی کمتر و گاهی مجعدتر یا صاف‌تر از دیگر موهای سر می‌باشد. همچنین، موی سفید در برابر رنگ‌آمیزی با رنگ‌های شیمیایی مقاوم‌تر است و رعایت اصول خاصی را در رنگ‌آمیزی ایجاب می‌کند. برای پرداختن به موی سفید در بدو امر لازم است که میزان (درصد واقعی) تارهای سفید در مقایسه با موهای رنگی طبیعی روی سر مشخص شود. در وهله بعد شما باید نحوه توزیع موهای خاکستری را روی سر مشخص سازید. در شخصی که دارای 50 درصد تارهای سفید است، احتمال دارد که این تارها به‌طور یکنواخت در سراسر سر پراکنده بوده یا تنها در بخش قدامی سر مستقر باشند. هر یک از این دو، نحوه توزیع، روش فرمولاسیون و رنگ‌آمیزی خاص خود را ایجاب می‌کند. بنابراین ما باید نحوه توزیع تارهای سفید را شناسایی نموده و آن را در کارت سوابق مشتری یادداشت نماییم.

تعیین درصد تارهای سفید

درصد تارهای سفید

ویژگی‌ها

10 تا 30 درصد

(حدود 25 درصد)

اکثر تارها رنگی هستند، تشخیص تارهای سفید دشوار است. بیشتر تارهای سفید در شقیقه‌ها متمرکز هستند. ضمن آنکه در سراسر سر آمیزه‌ای از تارهای رنگی و خاکستری دیده می‌شود.

30 تا 50 درصد

(حدود 50 درصد)

تعداد تارهای رنگی بیش از تارهای سفید است. تارهای سفید در افرادی که مویی تیره‌رنگ دارند، بهتر از اشخاصی  که مویی روشن دارند مشخص می‌باشند.

50 تا 70 درصد

(حدود 75 درصد)

تعداد تارهای سفید بیش از تارهای رنگی است. تارهای سفید به‌وضوح دیده می‌شوند و نیازی به بررسی سر نمی‌باشد.

70 تا 90 درصد

(حدود 90 درصد)

اکثریت را تارهای فاقد رنگ‌دانه تشکیل می‌دهند. معمولاً اکثریت تارهای رنگی باقیمانده در پشت سر قرار دارند.

90 تا 100 درصد

عملاً تار رنگی یافت نمی‌شود و رنگ مو به سفیدی می‌گراید.

 

 

نکته دیگری که به هنگام رنگ کردن موی سفید باید موردتوجه قرارداد، شناسایی تارهای رنگی است که هنوز سفید نشده‌اند.

در بیشتر افراد هنگامی‌که مو به رنگ سفید درمی‌آید تعدادی موهای تیره باقی می‌ماند. هنگامی‌که مو سفید به نظر می‌رسد از مخلوط تارهای سفید و تیره تشکیل ‌شده است. این آمیزه که موهای جوگندمی نامیده می‌شود، برحسب نسبت تارهای رنگین به تارهای غیر رنگین، انواع ته رنگ‌های سفید را پدید می‌آورد. چنین مویی باید ازنظر تراز و ته رنگ، مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد.

 

مراقب باشید که انعکاس تارهای سفید یا خاکستری مجاور تارهای رنگین تأثیری بر قضاوت شما نگذارد. در موارد بسیاری، این امر موجب می‌شود که حتی باتجربه‌ترین متخصص رنگ مو نیز تارهای رنگین طبیعی را تیره‌تر از آنچه که هست بپندارد. چنانچه در قضاوت عمق رنگ طبیعی دچار اشتباه شوید، قادر به جبران ته رنگ‌های موجود در مو نخواهید بود و نتیجه آن، پدید آمدن رنگی کرم‌تر از رنگ مورد انتظار شماست.

 

چه اتفاقاتی در اثر فرایند سفید شدن رخ می‌دهند؟

هنگامی‌که ملانین وارد ساقه مو می‌شود، بدون رنگ است. سپس ذره رنگ‌دانه ملانین در پوسته ساقه مو جایگزین می‌شود. زمانی که شما موی خاکستری یا سفید (بدون رنگ‌دانه) را با رنگی روشن رنگ‌آمیزی می‌کنید، رنگ‌دانه ملانین به روشی مشابه با ملانین رنگین، منتشر می‌شود. در این حالت رشته مو تضعیف‌شده، کوتیکول تار مو بلند شده و گیسو ته رنگ زرد به خود خواهد گرفت.

نکته دیگری که در رابطه با موی سفید شایان توجه بسیار می‌باشد، همانا رنگ طبیعی مو قبل از سفید شدن است. متخصص رنگ مو باید به این نکته واقف باشد هنگامی‌که موهای مشتری شروع به سفید شدن می‌نمایند، رنگ تارهای رنگین باقیمانده نیز دچار تغییراتی می‌شود. در این شرایط موهای سفید ته رنگ باقیمانده در مو را می‌پوشانند.

مردانساژ

عمل تحریک کردن موهای سفیدی که رشد ریشه آن بیشتر از 2 ماه باشد.

مواد مردانساژ: اکسیدان شماره 2 یا 3 به مقدار cc100. البته این حجم بستگی به جنس مو دارد؛ هر چه جنس مو خشن‌تر باشد باید از اکسیدان قوی‌تری استفاده کرد. (موهای سفید معمولاً خشن‌تر از موهای معمولی است).

طرز کار: ابتدا ریشه مو را به‌وسیله قلم رنگ مو یا پنبه یا اسفنج به مواد گفته‌شده آغشته می‌کنیم سپس روی موها می‌زنیم و پس از 10 تا 15 دقیقه موها را با حوله خشک می‌کنیم.

البته این میزان بستگی به خشنی یا نرمی مو دارد. در عمل «مردانساژ» موها نیاز به آبکشی ندارد و کافی است با یک حوله، آب اضافی موها گرفته شود.

سپس مو را رنگ می‌نماییم. اگر در عمل مردانساژ حساسیتی مشاهده شد مثلاً سر خارش یا سوزش پیدا کرد، مو باید آبکشی شود که بهتر است از آب ولرم استفاده نمود سپس موها را خشک کرده و رنگ کرد. برای رنگ کردن ابتدا از قسمت‌های سفید مو شروع کرده (از جلوی سر) تا به پشت سر برسیم. پس از مدت مکث لازم موها را آبکشی می‌کنیم.

رنگ بعد از مردانساژ را همیشه با اکسیدان ضعیف‌تر یعنی شماره یک 20 حجم یا حتی کمی ضعیف‌تر یعنی نصف اکسیدان 1 را با نصف آب مخلوط می‌کنیم تا اکسیدانی با حجم 3 درصد به دست بیاید.

 

مردانساژ شامپو

عمل تحریک کردن موهای سفیدی است که از ریشه تا ساقه ادامه داشته باشد (برای موهای طبیعی و موهای که اصلاً رنگ نشده).

مواد موردنیاز: اکسیدان شماره 2 یا 3 (20 یا 30 حجم) به مقدار cc100 به‌اضافه یک پیمانه یا یک قاشق غذاخوری پودر دکلره قوی یا ضعیف، (اگر موها خشن باشد از پودر قوی‌تر استفاده می‌کنیم یا برعکس) و یک در شیشه یا یک قاشق مرباخوری شامپو.

طرز کار: مخلوط این مواد را روی موها ریخته و ماساژ می‌دهیم زمان مکث 10 تا 15 دقیقه است سپس موها را آبکشی و خشک می‌کنیم و روی آن را رنگ می‌زنیم که در این حالت معمولاً از رنگ‌های اصلی استفاده می‌کنیم.

برای موهای سفید حتماً باید از رنگ اصلی استفاده شود اما ممکن است خانمی رنگ اصلی نخواهد و رنگ فانتزی انتخاب نماید در این صورت به نسبت درصد سفیدی، طبق فرمول زیر از رنگ اصلی استفاده می‌کنیم.

پوشش موهای سفید با رنگ‌های فانتزی

برای موهایی که حدود 25 درصد سفیدی دارد از  رنگ فانتزی و  رنگ اصلی هم‌پایه رنگ فانتزی استفاده می‌شود.

برای موهای با حدود 50 درصد سفیدی از  رنگ اصلی هم‌پایه رنگ فانتزی و  رنگ فانتزی به‌علاوه 2 تا 3 سانت «واریاسیون» هماهنگ با رنگ فانتزی استفاده می‌نماییم.

اگر موها حدود 75 درصد سفیدی داشت از  رنگ فانتزی و  رنگ اصلی هم‌پایه رنگ فانتزی به‌علاوه 3 تا 4 سانت واریاسیون هماهنگ با رنگ فانتزی استفاده می‌کنیم.

اگر موها 100 درصد سفید بود، تمام رنگ اصلی یک درجه تیره‌تر از رنگ انتخابی به‌علاوه 4 تا 5 سانت واریاسیون هماهنگ با رنگ انتخابی را به کار می‌بریم.

مثلاً برای مشتری که رنگ بلوند تیره زیتونی را انتخاب می‌کند اما موهایش سفیدی زیادی دارد. باید به نسبت درصد سفیدی، رنگ فانتزی را کم و رنگ اصلی را زیاد کنیم یعنی اگر 25 درصد سفیدی داشته باشد  رنگ فانتزی و  رنگ اصلی به کار می‌بریم. حالا اگر 50 درصد سفیدی داشته باشد، رنگ فانتزی را کمتر و رنگ اصلی را بیشتر به کار می‌بریم.

اگر مویی 100 درصد سفیدی داشته باشد، به‌جای رنگ فانتزی می‌بایستی از رنگ اصلی استفاده کرد و 1 تا 2 درجه رنگ را تیره‌تر انتخاب می‌کنیم یعنی به‌جای بلوند زیتونی تیره از قهوه‌ای روشن طبیعی یا قهوه‌ای متوسط و واریاسیون استفاده می‌نماییم. هر مقدار رنگ فانتزی کمتر شد از واریاسیونی که هماهنگ با رنگ فانتزی انتخاب شده باشد استفاده می‌کنیم تا فانتزی بودن رنگ مشخص شود.

همچنین شما میتوانید از محصولات آرایشی و بهداشتی فروشگاه شیک فام دیدن فرمایید

انتشار : 08 تیر 1396

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.

!-- MailerLite Universal -->